Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 17.11.2023r. odbył się XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując rożnego rodzaju zadania i przykłady związane z tabliczką mnożenia. Koordynatorem akcji w naszej szkole była nasza Pani matematyk- Barbara Martyniuk. Już od początku tygodnia chętni uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do tego wielkiego wydarzenia. Wykonali przepiękne plakaty promujące ten uroczysty dzień, ułożyli rymowanki i wierszyki związane z tabliczką mnożenia. Na lekcjach matematyki poznali sposoby mnożenia w pamięci liczb dwucyfrowych, zasady podnoszenia liczb do potęgi drugiej, gdy cyfrą jedności liczby dwucyfrowej jest pięć, zasady mnożenia przez dziewięć oraz 11, 21, 31…, 91. W piątek od samego rana wybrani uczniowie rozpoczęli ŚDTM pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Utworzone zostały Patrole Egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli, pracowników administracji, pań z obsługi, pedagogów szkolnych, pani psycholog i napotkanych rodziców. Wśród nauczycieli tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyła Pani Barbara Kajca, Pani Lidia Baśczyn i Pani Zuzanna Molenda. Na lekcjach matematyki, w każdej z klas IV- VIII również wyłoniliśmy Ekspertów Tabliczki Mnożenia, w naszej szkole było ich aż 34. Dodatkową atrakcją dla uczniów była gra: „Piłkarz Matematyk”, która została przeprowadzona na lekcjach wychowania fizycznego. W klasie czwartej I miejsce zdobył Jakub Szkurdź, II miejsce Antonina Jaśkowiak, III miejsce Urszula Markiewicz. W klasie piątej: I miejsce Magdalena Sobecka, II Michał Kromoliński, III Oskar Wieloch. W klasie szóstej: I miejsce Lena Grześkowiak i Krystian Przybyła, II Bartłomiej Dziadosz, a III Bartosz Nachorny i Nina Zając. Wśród uczniów klasy siódmej i ósmej I miejsce zdobyła Ilona Szymańska, II Daniel Jakubiak a III Martyna Mrozkowiak. Po trzeciaj lekcji na sali gimnastycznej zostały rozłożone stacje z tabliczką mnożenia. Wszyscy chętni uczniowie pod nadzorem Pani koordynator oraz wyznaczonych egzaminatorów i asystentów mogli po raz kolejny sprawdzić swoje umiejętności związane ze znajomością tabliczki mnożenia. Uczniowie mieli możliwość zakręcić kołem fortuny, ułożyć domino z tabliczką mnożenia, popisać się znajomością tabliczki mnożenia korzystając z tablicy mnożenia i gum do skakania, zaczepić klamerki z podanymi wynikami do do prawidłowych działań mnożenia, ułożyć kostki z działaniami do prawidłowych wyników, wylosować kamienie z tabliczką mnożenia przygotowane przez Mariannę Chruścicką i udzielić prawidłową odpowiedź. Super zabawą okazała się tez gra: „Królowa Skakanki”. Ten dzień upłynął nam bardzo szybko i wesoło, ponieważ wiemy wszyscy, że „Gdy mnożenie i dzielenie w głowie Twej zagości z matematyką nie będziesz mieć żadnych trudności”.

Skip to content